

Protokoły z Komisji Budżetu i Finansów
Protokoły z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
Protokoły z Komisji Rewizyjnej | Protokoły z Komisji Inwentaryzacji i Wspierania Inicjatyw dotyczących Rynku Pracy i Promocji oraz Handlu i Usług

protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania Do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 10.03.2006r.
Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania Do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 10 marca 2006r.
Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego w Więcborku.
Obrady trwały od godz. 10.00 – 12.30
Obecni – wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli :
1. Przewodniczący Rady Miejskiej
2. Burmistrz Więcborka
W części posiedzenia brali udział :
1. Dyrektor ZGK w Więcborku
2. Główna księgowa
3. Kierownik d/s wodociągów ZGK Więcbork
4. Inspektor Urzędu Miejskiego p. Anna Łańska
Przewodniczący Komisji serdecznie powitał zebranych, po czym przedłożył porządek obrad dotyczący zaopiniowania taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, zaopiniowania uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy oraz spraw różnych.
Porządek obrad podjęto jednomyślnie.
Obrady rozpoczęto od zaopiniowania projektów uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminnym.
Pierwszy z projektów dotyczył sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Runowie. Jest to miejsce po pożarze budynku. Wnioskodawca p. Marek Kriese zobowiązał się uporządkować teren po pogorzelisku. Są to dwie działki o powierzchniach 115 m2
i 238 m2 przeznaczone na poprawienie warunków zagospodarowania posiadanej już działki.
Radny Marian Błażejewski pytał o dojazd do ujęcia wody – hydroforni , która mieści się za tymi działkami.
Pan Burmistrz odpowiedział, że temat dojazdu zostanie załatwiony na zasadzie służebności.
Projekt uchwały zaopiniowano jednomyślnie pozytywnie.
Kolejny projekt uchwały dotyczył zamiany działek położonych w Runowie Kr.
Jest to nieruchomość p. Powalisz, na której położone jest ujęcie wody. Zamiana wynika z konieczności uregulowania spraw związanych z tym ujęciem.
Projekt uchwały podjęto jednomyślnie pozytywnie.
W kolejnym punkcie obrad dyskutowano na temat taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej p. Henryk Dueskau zwrócił się z wnioskiem do Rady o przedłużenie w drodze uchwały czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy o jeden rok tj. do końca lutego 2007r., co jest zgodne z ustawą z dnia 22 kwietnia 2005r art.24 pkt. 9a
Powyższe uzasadnił uzyskanym zyskiem w dziedzinie produkcji wody za rok 2005 w kwocie 34.842,95 zł oraz w działalności oczyszczania ścieków w kwocie 47.872,37 zł.
Pan Burmistrz zabierając głos powiedział, że dyrektor ZGK złożył taryfę na rok 2006 zachowując dotychczasowe stawki na wodę i ścieki , a zwiększając opłatę abonamentową w zależności od przekroju wodomierza. Jednak w związku z faktem nie dotrzymania ustawowego terminu złożenia taryfy zaproponował dyrektorowi pozostawienie stawek na poziomie roku 2005, co przy dobrej kondycji Zakładu nie będzie miało większego wpływu na jego dalsze funkcjonowanie. Propozycja została przyjęta.
Radny Krzysztof Manowski pytał, czy taryfa na dotychczasowym poziomie pozwoli na zachowanie płynności finansowej Zakładu, a ponadto, czy będzie lepsza woda.
Pan Henryk Dueskau mówił, że na stacji uzdatniania wody przy ul. Brzozowej nastąpiła awaria studni głębinowej, a jest to najbardziej wydajna studnia zaopatrująca w wodę mieszkańców Więcborka, Dalkowa , Nowego Dworu, Suchorączka i Karolewa. Awaria nastąpiła na głębokości 115 m i powoduje obecność w wodzie iłu gliniastego i węgla brunatnego. Do tej pory studnia ta posiadała w swoim składzie fizykochemicznym najmniejszą zawartość żelaza i manganu.
Zakład jest już jednak po wstępnych rozmowach z firmami studniarskimi na temat remontu wymienionej studni.
Będąc przy temacie wody, radny Marian Błażejewski z oburzeniem mówił o bałaganie panującym jeżeli chodzi o hydranty. Żaden z nich nie działał kiedy palił się budynek w Runowie.
Pan Dueskau odpowiedział, że hydranty nie działały ponieważ został wyłączony prąd.
W Więcborku i Sypniewie są agregaty prądotwórcze i jeżeli tam zostanie wyłączony prąd to można z hydrantu korzystać.
Pan Burmistrz Więcborka powiedział, iż wprowadził zalecenie mówiące, iż w pewnym promieniu danego sołectwa muszą być wyznaczone hydranty gwarantujące 100 % działanie w momencie pożaru, choć nie ukrywał, że hydranty winny działać w każdej sytuacji.
Radny Józef Korthals wniósł, że zapis we wniosku , który złożył dyrektor ZGK jest niespójny. Winno być , że taryfę przedłuża się do 28 lutego 2007r, a nie 1 marca 2007r.
Członkowie Komisji zgodzili się z wniesioną poprawką. Obecny na spotkaniu dyrektor ZGK od razu dokonał zmiany parafując ją.
Na spotkaniu poruszono też temat płacenia za przesył ścieków w Sypniewie/ którego nie ma /, a to wszystko dlatego , iż dyrektor ZGK używa złego nazewnictwa / nazywa przepompownię zlewnią / . Stąd to całe niepotrzebne zamieszanie.
W sprawach różnych przewodniczący Komisji odczytał zebranym wniosek jaki wpłynął od mieszkanki Więcborka w sprawie bezpieczeństwa na ulicy Hallera i przy Placu Jana Pawła II.
/ brak barierek przy sklepie „ Krystyna „ w Więcborku., bałagan w ruchu w trakcie przyjmowania towaru z samochodów dostawczych.
Obecny na spotkaniu Burmistrz Więcborka uznał, że przecież niemożliwe jest barierkowanie całej ulicy np. Hallera. Dodał, że sformułuje pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w związku z wnioskiem, ale przedtem treść pisma uzgodni z Komisją.
Radny Krzysztof Manowski twierdził, że winien być ustawiony znak zakaz postoju w określonych godzinach przy ul. Hallera.
Radny Stanisław Schwartz mówił o zapalających się o prawidłowych porach dniach, lampach ulicznych. Poruszył też temat przewijający się często na Komisjach , a mianowicie problem wałęsających się psów, które przy panującej ptasie ptasiej grypie mogą stworzyć zagrożenie.
Radny Józef Korthals wracając do sprawy lamp ulicznych mówił, że nie można mówić o prawidłowym zapalaniu lamp przy ul. Ogrodowej i osiedlu Łopiennik.
Ponadto poruszył temat mandatów ‘ wlepianych ‘ przez policję kierowcom parkującym samochody przy ul. Mickiewicza.
Po przedłożeniu tych spraw, przewodniczący Komisji poprosił członków o zgłaszanie tematów, które mają znaleźć się w planie pracy na 2006r.
Mówiono między innymi , by spotkać się z lekarzem powiatowym weterynarii celem
przedstawienia zagrożeń ze strony ptasiej grypy i profilaktyce.
Na tym zakończono spotkanie.
Prot.
L. Halkiewicz
Przewodniczący Komisji
/.../ Józef Kosiniak
Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (23 marca 2006)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (23 marca 2006, 08:37:23)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (19 sierpnia 2009, 07:46:34)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1223